Ова не е храм на ѓаволот – ова е црква, најстрашното место во Чешка (Фото)


Црквата во Чешка е изградена на рид на кој се наоѓаат гробишта, слично како и многу цркви во Рим и во Полска. Ном, нејзината внатрешност е преполна со страотни „украси“.

crkva-u-ceskoj-foto-reuters-1390586322-433751Римокатоличката црква која се наоѓа во Чешка е позната и под името „Гробиште на сите светци“ бидејќи нејзината внатрешност ја „украсуваат“ помеѓу 40.000 и 70.000 черепи и коски.

Црквата е изградена во 14-тиот век кога многу луѓе починале од чумата така што на врв од гробиштата во кои тие биле погребани е подигната црквата во која подоцна биле преместени нивните остатоци.

Ова необично здание сега е еден од најпопуларните туристички локалитети во Чешка

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1