Ова се девојчињата што го расплакаа балканот – семејството има тешка судбина но се бори


Приказната за 12-годишното девојче Ј.Ж низ зборовите на докторката Маја Пауновиќ, која и дошла на помош, одекна низ целиот Балкан, па српски Блиц го пронајде семејството во Крагуевац.taznasudbinaa

 

Софија Ж, мајката на Ј. Ж и нејзината помлада сестра К.Ж (10) на новинарите од српски Блиц им се јавила од болничката посетела во Клиничкиот центар, каде се лекува од мултиплесклероза. Не криеја дека тешко живеаат, но вели дека не се гладни.

– Работев до пред две години, сега примам пензија поради болеста. Ќерка ми нагло почна да расте, сега и почна и да ја мачи ситуацијата во која живееме. Паднала во несвест, но тоа не е поради што нема да јаде, тврди за српски Блиц мајката на девојчето.

Таткото Драган кој живее одвоено од семејството, останал без работа. Кога децата растат, трошковите се поголеми. Сепак, изненаден е од статусот на Фесјбук и категорично тврди дека леб на масата секогаш има.

– Моето дете паднало во несвест кога било на физичко. Прегледот и анализите покажале дека се е во ред. Можеби не појадувала, но тоа не значи дека нема што да јаде. Ние се бориме за децата, но во пубертет се и во таа возраст се е можно, вели таткото на девојчето.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1