Овие 9 работи можат да го „збришат“ животот на Земјата


Од исчезнување на природните ресурси, до загадување, луѓето наскоро би можеле да се соочат со својот крај, а експертите проценуваат дека секоја година исчезнуваат и до 100.000 животински видови

the-planet-earth1-Огромниот вулкан во Јелоустоун, секој момент би можел да се активира- Ерупцијата на овој вулкан би ја избришала Америка и би го покрила светот со токсичен облак од пепел.

2-Нагонот за самоодржување би можел да биде присутен кај интелигентните машини.- Тоа значи дека машините кои поседуваат вештачка интелегенција, би можеле да ги нападнат луѓето, доколку забележат сме опасност за ресурсите.

3- При смртта на ѕвездите, доаѓа до експлозија на гама зраци кои би можеле во истиот момент да ја испржат Земјата- За среќа, оддалечени сме барем 500 милиони години од еден таков гама зрак.

4-Пчелите би можеле да исчезнат поради зголемувањето на температурата  и употребата на пестициди- Речиси 33% од она што го јадеме, зависи од опрашувањето на пчелите, така што нивното исчезнување би можело да не чини многу скапо.

5-Синтетичките биолози, постојано работат со опасни патогени- Во случај еден да побегне, би биле беспомошни пред смртоносен вирус, како што тоа е случај со ебола вирусот.

6-Емисијата на ЦО2, ја покачија киселината на океаните за 25% во последните два века- Ова може да резултира со масовно изумирање на морскиот живот.

7-Масовните изумирања се поклопуваат со Земјиниот пат низ облаците комети- Ова се случува на секои 36 милиони години и тогаш сме загрозени од потенцијален метеорски дожд.

8-Научникот Џејмс Хансен, смета дека со согорувањето на фосилни горива, луѓето можат да создадат несакан ефект на зелена градина- Тој укажува на температура од 460 степени Целзиусови, колку што е моментално на Венера како на можна иднина на Земјата.

9-Магнетното поле на Земјата би можело да се сврти во секој момент, а во текот на промената би можело да стане послабо-Ова Земјата би ја оставило незаштитена од смртоносните космички радијации.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1