Овие фотки ќе ги наежат и вратат во детството сите кои растеа во `80/`90 сетите (Галерија)


Денес имаме безброј различни видови чоколади, сокови, играчки, но сите кои растеа во осумдесетите добро знаат дека тогаш изборот беше многууу помал.

Пример од сладолед имавте снешко, лени, фудбалска чашка – на прсти се броеше изборот. Но сите денес и те како ќе ги препознаат овие фотографии и ќе се навратат во времето кога биле деца.

За многу од предметите на сликите не сте помислиле со години, а кога сега ќе ги видите ќе ви измамат насмевка и реакција ,, ДА БЕЕЕ,, 🙂  Еве што се беше интересно во осумдесетите ..

Ќе започнеме со новогодишните украси

Мода – што се носеше а денес ни изгледа смешно

Немаше мајка што немаше ваков дезен на торба 🙂

Игри кои окупираа

Овие беа многу популарни – со рачињата се закачуваа на моливи, на гардероба, на завеси …

Кој се сеќава на спорт Били 🙂

Хартија и пликоа за писма и песмарици ги имаше секое девојче и тоа во многу дезени

Собирање на салфетки беше едно од омилените хоби на девојчињата

Или по нашки – народна :0

храна чоколади бомбони кои ги одбележаа 80/90

Време кога мајките правеа домашен сладолед без готов прашак или слично

Главен сувенир од посета на панаѓури

Речиси секој дом имаше вакво машинче за правење сода вода – или ти газирана вода за шприцер и сок

Вака изгледаше роденденска трпеза за детски роденден – сендвичите беа обавезни :0

Ова гарант сте го подзаборавиле – печена посебна салама 🙂

Ова беше сокче со вкус на портокал

Ова и гринго децата повеќе сакаа да го лижат правот отколку да го растворат во сок 🙂


Интересни предмети од 80/90

Има некој што немал вакво пенкало ?

Со чоколешник добивавте игра од картон како на сликата подолу

Обавезна опрема за на физичко – балетанки 🙂

Се сеќавате на игри без граници?

Лажички за сладолед 🙂

Кој растел во тоа време го памти звукот и пиштењето на модемот додека се обидува да се поврзе на интернет.. а смрт беше кога по минута пиштење ќе каже дека не успеал да се поврзе па мора од почеток 🙂

Сакате ли војна – сакамееее

Кој бил во училиште се сеќава дека мораше сите книги да се укоричат со хартија

округла пластична маса и округли столчиња чест декор на терасите во тоа време

Обетки од цреши, венчиња од камилица …

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1