Овој отвор на капачето од пенкалата спасува животи – еве како


Токму тој отвор што се наоѓа на врвот од капачињата на пенкалата, години наназад, го спасил животот на стотици деца и возрасни.

Прв производител на хемиски пенкала кој што го вовел овој мал детал е BIC во 1991 година, но многумина не го имаат приметено.penkalo

Тоа мало дупче всушност служи за да се спречи загушување доколку некој го голтне капачето. Познато е дека децата ставаат во устата се и сешто, а пак возрасните кога се нервозни го гризаат капачето од пенкалото.

Во случај капачето да заврши во душникот, малиот отвор помага личноста и понатаму да продолжи да дише до укажувањето на лекарска помош.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1