ПАНИКА ВО БЕЛГРАД: На клиниката примен пациент поради сомнеж за ебола


На Клиниката за инфективни болести е примен  првиот пациент под сомнение дека има симптоми на заразната болест- ебола.

ebola1Сепак, по сериозни и долгорочни анализи се испоставило дека хоспитализираниот пациент нема ебола, туку страда од пневмонија.

– Пациентот кај нас го испрати лекар од внатрешноста, каде се обратил човекот дека „гори“ од температура веќе неколку дена. Сомнежот го подгреа фактот што тој неодамна ја посетил Либија. Ние ја следиме неговата здравствената состојба, но неговата клиничката слика не одговара на тоа дека е заразен со ебола, изјавува д-р Делиќ.

Еболата ги напаѓа малите крвни садови во телото и покрај високата температура, проследена е со општа слабост, болка во главата и мускулите, а многу брзо доаѓа и до крварење како внатрешно, така и надворешно.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1