Папата ја отвора тајната архива на Ватикан од Втората светска војна


Папата Франциско одлучи да ја отвори тајната архива на Ватикан, која се однесува на Втората светска војна, кога врховен поглавар бил Пиe Дванаесетти.
Тоа е нешто што Евреите го бараат со децении од шефот на Римокатоличката црква.

Во соопштението се наведува дека некои Евреи го обвинуваа папата Пиe Дванаесетти, кој бил папа од 1939 до 1958 година, дека тој не се залагал на сите начини против холокаустот.

Ватикан тврди дека папата Пиe Дванаесетти работел тајно, зад кулисите, за да ги спаси Евреите.

– Архивите ќе бидат отворени на 2 март 2020 година – соопшти папата Франциско.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1