Петокот пред Ѓурѓовден – направете го ова за богатство и среќа


Со оглед на тоа дека во недела е големиот празник Ѓурѓовден за кој се поврзани многу обичаи, денеска е важен ден, петокот пред Ѓурѓовден.

Денешниот ден е познат како билен петок и треба да одите во природа и да наберете цвеќе, за кое се верува дека денеска има лековита моќ.

Се верува дека носат среќа, здравје и богатство.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1