Пилотот херој кој спаси невини жртви и е сопруг на македонската пејачка Ерзана


„Ноќна кралица” е хит кој се слуша и денеска а ја направи Ерзана мега-популарна во Македoнија. Ноќната кралица денеска живее во Хартфорд, Конетикат заедно со нејзиниот сопруг Аријан Превала кој има потекло од Македонија, а викендов спречи голема трагедија во градот Мериден каде студентот-пилот, Ферас Фреитех, од Јордан, во придружба на Превала кој бил инструктор по летање од засега неразјаснети причини намерно го насочил авионот Пајпер во густо населениот дел на градот, а потоа и во фабриката за воена опрама “Прат и Витни“.erzana-520x292

Превала успеал некако да избегне да не се урне во местата каде има луѓе или пак во фабриката каде работеле над 300 луѓе. Пајперот се урнал во една од улиците во градот.

Светските медиуми на големо пишуваат за големиот и храбар подвиг на сопругот на Ерзана.prevala-pilot-erzana

Sitel.mk

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1