Почина авторот на легендарниот стрип Загор


Авторот на легендарниот стрип Загор, Галиено Фери (87) почина во Италија.

Фери беше еден од најголемите легенди како на италијанскиот, така и на светскиот стрип, а неговиот Загор одбележа многу генерации.Zagor

Роден е во 1929 година, за Загор на публиката и го претстави во 1961 година во соработка со сценаристот Серџ Бонели.

-Што се однесувадо ликотна Загор, физиономијата и движењата на почетокот како модел ми послужи Роберт Тејлор, но бидејќи Загор е некој вид Тарзан беше неизбежно за неговите акробации по дрва да ме испирираат стрипови и филмови во кои главниот лик беше Тарза. Се грижев Загор да има изразена, но не премногу нагласена мускулатура. Како и да е, по некое време Загор почна да личи на мене, во една прилика изјави Фери.zagor-640x480

За неговата страст и посветеност говори и податокот дека тој сам ги нацртал сите насловни страни на Загор, од првиот до последен броj

gallieno_ferri-640x360

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1