Почина Љубиша Георгиевски


Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски.

Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

На македонската јавност и е познат и како кандидат за претседател во 1994-та година, беше амбасадор во Бугарија од 2000-2004 и претседател на собранието на Република Македонија од 2006-2008.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1