Почина првиот европеец заболен од Ебола – шпанскиот свештеник починал во Мадрид


ebola343Шпанскиот свештеник Мигуел Пaхарес, кој беше заболен од Ебола, починал во болницата во Мадрид.

Тој беше првиот европеец, инфициран со Ебола во Либерија, а на 7-ми август беше пренесен во болница во Мадрид.

Еболата се прошири во Гвинеја, Либерија, Сиера Леоне и Нигерија и досега однесе над илјада животи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1