Почина српскиот актер кој го смееше балканот


1029283-dragomir-pulsdejan-zivancevicbeograddi002323671-ffЕден од највпечатливите ликови на српската кинематографија, Драгомир Чумиќ, почина во неделата.

Неговите најуспешни остварувања се комичните улоги во филмовите „Радио Вихор ја повикува Анџелија“ од 1977 година, а поновите генерации го паметат по филмовите каков што беше „Кога ќе пораснем ќе бидам кенгур“.

Последните години играше во телевизиските серии „Шеширот на професорот Коста Вујовиќ“, „Воена академија“, „Ранетиот орел“ и др.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1