Почина ,,таткото,, на пресадувањето на коскената срж


Хирургот кој во 1956. ја направи првата трансплантација на коскената срж Др. E. Donnall Thomas почина на 92. години во Сиетл. Починал од срцев удар.

Томас во 1990 доби Нобелова награда за физиологија и медицина заедно со  Joseph E. Murray, за развојот на пресадувањето на органи. Тој ја разви методата за пресадување на коскената срж, како метода за лечење леукемија. На тој начин обновувањето на клетките достигна ниво и до 90 насто.

1956. ја изведе и првата успешна трансплантација, прво наиде на критики и потсмев дека на тој начин ќе се излечи леукемија, но тој во комбинација со силна хемотерапија која убива се во организмот, а пота пресадување нова и здрава коскена срж која создава нови и здрави клетки успеа да ја победи болеста и сега неговата терапија е стандардна во лекувањето на леукемија и други болести на крвниот систем.

Оваа година бројката на трансплантации во светот достигна 60,000 според  Hutchinson Center.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1