Почина таткото на трансплантацијата Д-р Џозеф Мареј


Џозеф Мареј, хирургот кој во 1954 година ја изведе првата успешна трансплантација на бубрег, почина вчера во Бостон на 93-годишна возраст.

тој доживеа мозочен удар, по што беше хоспитализиран, но по една недела почина.

Др Мареј работел и на имунилошкиот систем на пациентите со цел да се спречи да го отфрли туѓото тело, за што во 1990 година доби Нобелова награда за медицина.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1