Почина Војо Стојановски, доајенот на македонската народна музика


Вечерва по кратко боледување на 65-годишна возраст почина доајенот на македонската народна музика Војо Стојановски.

vojo stojanovskiТој остави позади себе остави голем број на песни во духот на македонската традиција. Војо Стојановски е роден на 2 февруари 1949 година во с. Букојчани, Кичевско.

Негови најпознати песни кои оставија трага во македонската народна музика се „Ти донесов млада невеста“, „Една мисла имаме“ и „Свадба голема“.

Пред неколку години беше и пратеник во македонското Собрание.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1