Почна судењето на осум принцези од Абу Даби


Во Бегија почна судски процес против осум жени од кралскиот двор на Абу Даби кои 20 домашни помошници ги третирале како робови.

Принцезата Хамда Алнехајан, вдовица на шеикот од Абу Даби и нејзините седум ќерки се обвинети за „нехуман и понишувачки“ однос кон домашните помошници, конфискација на пасошите и не им плаќале.

Белгискиот полиција по добиена пријава во 2008 година влегла во луксузен хтел, каде принцезите имале цел кат на располагање цела година. Домашните помошнички 24 часа им биле на располагање и никогаш не ја напуштале зградата.

Се претпоставува дека слугите по потекло од Филипини, Мароко, Индија, Египет, Турција, Ирак и Сирија биле држани осум месеци.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1