СДСМ бара мандат за Влада, Заев од утре секој ден може да оди кај Иванов


Од утре по натаму Заев секој ден може да тропне на вратат на претседателот Ѓорѓе Иванов за да го побара мандатот, соопштија денеска од СДСМ на прес конференција

Претседателот Иванов вчера преку соопштение на неговиот кабинет потенцираше дека останува на своите ставови и дека мандатот ќе го додели тогаш кога ќе добие гаранции за заштита на унитарноста на државата.
Од СДСМ во повеќе наврати потенцираа дека се подготвени да понудат такви гаранции, а албанските партии кои го поддржуваат СДСМ во изјави за повеќе медиуми потенцираат дека и тие се подготвени да гарантираат дека новата Влада ќе работи во рамките на уставот и законите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1