Почина актерката Ширли Темпл – беше најславното дете ѕвезда


Ширли Темпл, актерка, пејач и танчер која стана позната како дете ѕвезда, почина на возраст од 85, според нејзиното семејство.

Shirley TempleТаа ја започна својата кариера на возраст од три години, и стана една од најпознатите детски ѕвезди на сите времиња. Се прослави со филмовите Bright Eyes, Curly Top и Heidi, пред напуштањето на филмскиот бизнис во 1949 година.

Популарноста и порасна во текот на 1930-тите години, кога таа стана иконска фигура на големата депресија во Америка. Во 1936 година тогаш седум-годишна заработуваше и до 50.000 $ ($ 800,000 денес)

Се мажела два пати, со Џон Агар во 1945 година (кога таа беше 17) и со ветеран на американската морнарица  Charles Alden Black во 1950 година. Таа имаше ќерка со Агар, пред нивниот развод во 1949 година, а има и син со Чарлс.

Shirley Temple

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1