Полицијата трага по гулаб, награда 10 илјади евра


Полицијата во Германија трага по еден украден гулаб, а оној кој ќе го најде ќе добие награда од 10 илјади евра.

Дизедолрфската полиција соопшти дека шест години стариот гулаб-натпреварувач, со ознака на прстенот „АС 969“ е украден во ноќта од сабота кон недела од еден заклучен гулабарник во предградието на тој град.

gulab

Полицијата истакна дека вредноста на светлосивиот гулаб сопственикот ја проценил на 150.000 евра. Полицијата претпоставува дека крадецот бил запознает со вредноста на птицата, бидејќи украдениот гулаб бил највредниот во кафезот полн со гулаби-натпреварувачи.

Сопственикот понуди награда од 10.000 евра на оној кој ќе го пронајде гулабот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1