Попладнево седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени


Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски закажа седница на Извршниот комитет и состанок со пратеничката група на партијата за попладнево.

Од партијата брифираат дека се вршат жестоки притисоци од власта и премиерот Зоран Заев за обезбедување мнозинство за гласање на уставните измени, пренесе Независен.

– „Се гази демократијата и Заев, по секоја цена, спротивно на волјата на граѓаните тргнал кон промена на името. Заев е уплашен цовек, всушност, операцијата за промена на името станува операција за спас на неговата кариера. Националното обезличување станува негов врвен приоритет“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1