Поплава во Србија – за една ноќ паднал дожд колку за еден месец


Вонредна состојба е прогласена во 12 српски општини по обилните дождови што погодија неколку делови од централните и јужните делови на земјата. Од речните корите се излеани повеќе водни текови, поплавувајќи земјишта и села.Спасувачките екипи и тимовите за вонредни состојби се на теренот, а на некои мета ангажирана е и армијата.

Метеоролозите објаснуваат дека за една ноќ паднало дожд колку што вообичаено паѓа за еден месец.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1