Поскок змија отровница ги исплаши работниците на Коридорот 10, запрена работата


Поскок, најголемата отровница во Европа, влегол во арматурната мрежа на делницата од Коридорот 10 зад тунелот Манојле кај Владичин Хан каде течат работите за изградбата на автопатот.

За овој настан е известено Здружението за заштита на влекачи и животна средина од Владичин Хан кое веднаш реагираше.

Владица Станковиќ, претседател на здружението вели дека интервенцијата е успешно направени и дека поскокот е вратен во природното живеалиште.

-Во близина на Козничка река некаде околу 9.30 часот утрово кога работниците тргнаа да префрлаат арматура, наидоа на поскок па ги запреа сите работи и ме повикаа. Поскокот го фатив и го вратив во природното живеалите, вели Станковиќ.

Според неговите зборови појавувањето на отровни и неотровно змии не е вообичаено на ова подрачје, а при работите на изградбата на Коридорот 10 се влеза во самата природа па ваквите појави се нормални.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1