Последните зборови на девојката која почина во сообраќајка ја расплакаа Европа


“Отидов на забава и се сетив што ми рече претходно. Ми рече да не пијам алкохол, т.д. наместо тоа пиев сок. Се чувствувам горда на себе, како што ми рече дека треба да се чувстуваме. Ми рече да не пијам и возам, спротивно од тоа што некои другари претходно ми рекоа. Донесов здрава одлука и твојот совет беше точен, како и секогаш.

Кога забавата конечно заврши, луѓето почнаа да возат иако не беа способни тоа да го прават на правилен начин. Отидов до кола свесна дека ќе се вратам дома мирна. Никогаш не би можела да замислам што ме чекаше, мајко.telo policija soobrakjaka

Сега седам беспомошно на патот и го слушам полицаецот како раскажува: “Момчето кое ја предизвика оваа сообраќајна несреќа беше пијан”.

Мајко, неговиот глас звучеше како да е така далеку. Мојата крв е секаде околу мене и со сите сили се обидувам да не викам.

Слушам докторите како кажуваат: “Оваа девојка ќе умре”. Изгледа младиот дечко кој возеше со полна бризина, одлучил да вози и да пие и сега јас морам да умрам!

Зашто луѓето го прават тоа, мајко, знаејќи дека ќе уништат многу животи? Болката ме сече како стотина ножеви.
Кажи и на мојата сестра да не плаче, кажи му на тато да биде јак. И кога ќе одам во рајот ќе внимавам на сите вас.

Некој требало да го учи тоа момче дека е погрешно да пие и да вози. Можеби неговите родители да му го кажале тоа сега јас немаше да бидам на работа на смртта.

Моете дишење станува слабо, се повеќе и повеќе. Мајко, ова се моите последни моменти и се чувстувам очајно. Сакам да прегрнам мајко додека лежам овде и умирам.

Сакам да можам да ти кажам колку многу те сакам, Мајко…те…С…а…к….ам…Збогум”

Овие реченици ги напиша новинар кој сведочел за сообраќајната несреќа. Девојката додека умирала, ги кажала овие реченици, а новинарот ги запишал…многу внимателно.

Тој истиот новинар ја започнал оваа кампања. Пратете го овој текст на своите пријатели, роднини и личности кои ги сакате…можеби вашиот живот ќе биде тој кој шо ќе биде спасен или животот на вашите сакани личности.

Ве молиме немојте да дозволите на другите да возат во пијана состојба. Побарајте вие да возите, викнете такси или пријател!

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1