ПОСТИГНАТ ДОГОВОР: Мигрантите ќе се враќаат во Турција – Турција добива безвизен режим


Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на Твитер.turcija eu

Како што јави ДПА, информацијата ја потврди и литванската претседателка Далиа Грибаускаите, која нагалси дека новиот договор меѓу ЕУ и Турција за мигранстката криза ќе стапи во сила в недела, кога првите мигранти би требало да бидат вратени од Грција во Турција.

– Тестот за спроведувањето (на договорот) почнува в неделa – напиша Грибаускаите на Твитер.

Естонскиот премиер Тави Тоивас пак оцени дека сите страни мора да придонесат за спроведување на договореното,

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1