Потресите по земјотресот од 6,7 не запреа – тлото силно се тресе


По земјотресот кој вчера наутро го стресе Егејското Море, со јачина од 6,7 степени по Рихтер, многу афтершокови има и денеска.

И вчера во текот на целиот ден тлото во Турција и Грција се тресеше, и тоа со посилни афтершокови од 3 и 4 степени па и повеќе.

И денеска тлото се тресе во Измир, во Атина, како и на други места во Грција и Турција со јачина од 2,3 и 4 степени по Рихтер.

Инаку, по потресот имаше и мало цунами во Бодрум, а во земјотресот беа повредени 120 лица, а за жал двајца туристи врз кои се струполија камења починаа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1