Повеќе автори во игра за евровизиската песна


За песната, со која кралицата на ромската музика Есма Реџепова и популарниот поп-изведувач Влатко Лозаноски ќе н` претставуваат на Евросонг, ќе бидат ангажирани неколку композитори.

macedonia 2013

Реџепова истакнува дека најважно е да се избере најдобрата композиција, а изборот на авторите ќе ~ го препушти на Македонската радио-телевизија, која го избра македонскиот евровизиски претставник.

За изборот на автори ќе решава Македонската телевизија, која е организатор на овој настан. Kако изведувач најмногу ме познава мојот син Симеон Атанасов, кој во своите песни најмногу го истакнува мојот глас. Отворена сум за соработка со секој автор – вели Есма.

Специјалното претставување на евровизиската песна ќе биде кон крајот на февруари во Студиото З во Македонската телевизија. Изборот на песна за Евровизија ќе се одржи од 14 до 18 мај во Малме, Шведска.

Дневник

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1