Повредени и демонстранти – полицијата донела водени топови – има и уапсени (Видео)


Неколкумина демонстранти се повредени при жестоките судири со полицијата пред Владата, јавува радио слободна европа . Полицијата ги истиснува демонстрантите и ги истурка од пред владата кон булеварот„Св.Климент Охридски.“protest44 protest vlada

На готовс се поставени и полициските водени топови, кон демонстрантите биле фрлени и димни бомби а демонстрантите запалија неколку контејнери. По четиричасовниот протест, тензијата на улиците расте.

Според Нова тв 4 лица се приведени, ранети се повеќе полицајци а еден човек во цивил е потешко повреден и пренесен во болница.

Претходно демонстрантите ја гаѓаа владината зграда со јајца, шишиња и тврди предмети скандирајќи „Убијци“.

Video – A10N

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1