Повторно Фејс измама: Пазете се од дупли профили на пријатели


Ако на Фејсбук добиете барање за пријателство од личност која веќе ви е пријател, внимавајте, може да се работи за нова интернет измама.

fejsbuk_1355827817_420x0На оваа социјална мрежа кружи нова измама со чија помош интернет “крадците“ можат да ви ги украдат вашите лозинки или да го хакираат вашиот компјутер.

Профилот на личноста која ви го пратила барањето, изгледа идентично како и на вашиот вистински пријател, со сите фотографии и пријатели, кои треба да бидат на профилот.

Со прифаќањето на ова пријателство во кругот воведувате нова личност, а измамниците можат да ви го инсталираат вирусот Кејген и да ви ги украдат лозинките од компјутерот, да влезат во вашите фајлови, и сл.

Се уште малку се знае за оваа измама, потребно е да се биде внимателен.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1