Пратениците не прифатија да го менуваат изборниот законик по итна постапка


Пратениците го одбија предлогот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски за промена на изборниот законик по итна постапка.

Според деловникот за работа на Собранието, секој предлог по итна постапка се става на гласање без претходно отворање на дискусија.

Иницијатива за итна промена на изборниот законик не е усвоена поради, како што објасни претседателот на Собранието, Талат Џафери, затоа што денешната седница веќе е со востановен дневен ред, а тоа е избор на новата Влада.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1