Правете си биодизел дома: Машината чини 3900е, а дневно добивате од 400 до 800 литри


Повеќе од 1.000 земјоделци во Србија и нешто повеќе во регионот, со помош на мала “домашна” машина произведуваат биодизел за нивна сопствена употреба !

biodizel-proizvodnjaНа пазарот во Србија е можно да се купи најновата опрема за производство на биодизел и цената, во зависност од капацитетот , се движат од 2.250 ( без сопирачки само процесор) до 3900 € ( комплетна линија за производство ).

Со помош на овие машини можат да се добијат 400-800 литри биодизел дневно.

– Ова гориво  е во согласност со стандардот EN 14214 , кој го предвидува Европската унија – изјави  Наташа Радовановиќ од компанијата ” ИН ПАК ” од Банатски Карловац, која ги произведува овие машини од 2009 година.

Биодизел не мора да се меша со обичен дизел освен за моторите со класа ” Еуро 5 “.

Со 10 вработени, без никаква помош од државата , компанијата продала илјадници машини за производство на биодизел во Србија и во регионот.

Биодизелот е течно гориво произведено од растително масло или користено масло и маст. Биодизелот согорува многу чисто и потсетува на стандардни дизел. Се прави од масло од сончоглед, соја или семе од репка со метанол и катализатор. Според хемискиот состав на смесата е метил естра масни киселини .

Во пракса , се вели во компанијата, со соја принос од хектар може да се добие околу 400 литри биодизел од сончоглед околу 1500 и семе од репка 1600 литри биодизел.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1