ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Подгответе се снежна бура во Македонија


Врнежи од снег со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на веб сајтoт за временска прогноза Accuweather.

Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скопје во периодот за викендот.Screenshot_292

 

Од македонската УХМР најавуваат дека времето утре ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на планините. Минималните температури ќе се движат од 1 до 6, а максималната  од 5 до 11 степени, пренесува Сител ТВ.

Во Скопје утре променливо облачно со услови за слаб краткотраен дожд. Ќе дува умерен западен ветер со температури од 4 до 9 степени.

За во четврток ќе има преодно стабилизирање. Во петок под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од дожд, а од сабота се очекува позначително заладување со северен ветер и врнежи од снег.

На подолг рок метеоролозите редвидуваат дека идната недела ќе биде навистина студена.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1