Прекршочна за аџиите ако секој ден не се јавуваат на лекар


Сите аџии кои се вратија во Македонија мора секој ден во рок од 7 дена да се пријавуваат во центрите за здравје во општините каде што живеат, во спротивно ќе следуваат прекршочни пријави.

lekari
Досега во Македонија се вратиле повеќе од 200 македонски аџии од аџилакот во Саудиска Арабија и сите добиле решение за здравствен надзор. На граничните премини им била извршена и проверка од маларија. Засилените и ригорозни контроли за еболата предвидуваат лекарска контрола до 21 ден.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1