Премногу тажно: Последниот роденден на девојче болно од неизлечив рак


Петгодишно девојче со неизлечив рак доби специјална забава за својот последен роденден.

Малечката Лајла Меј Скоу од Орегон се забавуваше со принцезите на Дизни, се возеше на кочија, стана принцеза и одигра емотивен „свадбен“ танц со својот татко за време на прослава организирана со помош на лица од целиот свет.bolnoodrakk

Имено, на Лајла ѝ бил дијагностициран невробластом во четврти стадиум кога имала само 2 години и оттогаш поминала низ 9 операции и повеќе хемотерапии. Неодамна докторите ја прекинале 3-годишната битка на Лајла со болеста, бидејќи нејзиното тело не било доволно силно за да поднесе понатамошно лекување. Кога на родителите им било соопштено дека на нивната ќерка ѝ преостануваат уште неколку месеци живот, тие знаеле што треба да направат.bolnaaaa

Со помош од сограѓани, но и со донации од добродушни лица од целиот свет, Лајла добила специјално изненадување – роденденска, матурска и свадбена прослава. „Прво сакавме да направиме само добра роденденска забава со принцези, но нашето време со Лајла е ограничено. Одлучивме да ѝ приредиме матурска прослава која никогаш нема да ја доживее и свадба“ – рекол Рајан, таткото на Лајла.Screenshot_11

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1