Пресврт: Се пријавија нови убијци на 19 годишното момче кај Бит Пазар


Весникот Коха повикувајќи се на полициски извори објави дека двајца жители на Чаир од кои едниот малолетен сами се пријавиле дека со нож го нападнале 19-годишниот Леарт Адеми на 3-ти јануари. Адеми веднаш по носењето во градската болница им подлегна на трите убодни рани во срце и во стомак.policija-lenta-540x312

Полицијата и обвинителството првично за инцидентот го гонеа 19-годишниот Ардит А. и му поднесоа кривична пријава за тешки телесни повреди со смртни последици.

Според Коха двајцата се предале на полицијата и потврдиле дека се напаѓачи на убиениот Адеми и неговиот другар. Двајцата биле нападнати на улица Ресенска (во близина на ресторанот Бизнис и градинката во Чаир) вечерта на трети јануари.

Нападнатиот другар на убиениот тврдел дека напаѓачот е член на навивачката група Шверцери и во станица извршил препознавање на приведениот Ардит . Тој и неговите блиски тврделе дека нема никаква врска со смртта на врсникот Адеми.

Коха објавува дека грешката при препознавањето најверојатно е поради огромната сличност на уапсениот со еден од извршителите кои сега се приведени. Сведокот поради физичката сличност тврдел дека убиец е Ардит. По препознавањето на Ардит му е одреден 30-дневен притвор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1