Пресврт во Истанбул: Демонстрантите го преплавија Таксим – Полицијата се повлече


Полицијата се повлекува од централниот истанбулски плоштад Таксим, на местото каде има насилни судири меѓу полицијата и демонстрантите кои се противат на плановите на власта за реконструкција на плоштадот.

Turkish riot police use tear gas to disperse demonstrators during protest against destruction of trees in park brought about by pedestrian project, in Taksim Square in central IstanbulВо меѓувреме, претседателот на Турција Абдулах Ѓул апелираше да преовладее здравиот разум и да се воспостави мир, бидејќи протестите поради реконструкција на плоштадот достигнале „загрижувачко ниво“  ја повика полицијата да не применува прекумерна сила.

Од друга страна, премиерот Реџеп Таип Ердоган, кој претходно денеска ги повика демонстрантите, кои протестираат од 28. мај, под итно да се разотидат, призна дека за време на полициските интервенции имало „екстремно“ реагирање против демонстрантите и рече дека тоа ќе биде истражено.

– Точно е дека имаше некои грешки, екстремна реакција на полицијата, рече Ердоган, по двонеделните судири на полицијата и демонстрантите во Истанбул, во кои, според информациите од медицинските работници, повредени се речиси 1.000 луѓе.

Министерството за внатрешни работи во меѓувреме соопшти дека ќе покрене постапка против полицајците кои употребиле прекумерна сила.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1