Претседателот на Светска банка поднесе оставка


Претседателот на Светската банка, Џим Јонг Ким, неочекувано поднесе оставка, откако шест години беше на чело на водечкиот глобален заемодавач.

Американецот Ким ќе се повлече на 1 февруари, неколку години пред официјално да заврши неговиот мандат.

Ким е лекар и антрополог, кој претходно водеше проекти за борба против туберкулоза и СИДА во некои од најсиромашните нации во светот. Тој беше прв претседател на банката со директно искуство во борбата против сиромаштијата и прв кој нема искуство во областа на политиката или финансиите.

Како шеф на Светската банка, тој ја поттикна институцијата да стори повеќе за да ја елиминира екстремната сиромаштија. Во неговата оставка Ким истакна дека работи на изнаоѓање иновативни начини за финансирање на борбата против пандемијата и за да им помогне на луѓето раселени од климатските промени. Тој, исто така, рече дека работел со Обединетите нации и водечки технолошки компании за откривање и спречување на гладот.

Извршната директорка на Светската банка Кристалина Георгиева ќе биде привремен претседател на банката. Таа е бугарска државјанка со искуство во областа на финансиите и меѓународниот развој.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1