Претскажа, но никој не му веруваше: Супермесечината го предизвика земјотресот (ФОТО)


Нов Зеланд вчера го погоди силен земјотрес, но во целата приказна најморничаво е тоа што потресот го предвиде Нигел Ентони Греј, предупредувајќи на треперење на тлото, кое може да го предизвика Суперемесечината.screenshot_81

Греј пред осум дена на ФБ напиша дека луѓето треба да се пазат бидејќи на 14 ноември и деновите околу тој датум би можел да се случи силен потрес. Верувал дека причината за тоа би била Суперемесечината, нагласувајќи дека месечината ќе биде поблиску до земјата од вообичаено и дека неговата гравитациска сила ќе биде многу поголема.

Потресот го погоди Нов Зеланд вчера вечерта, ден пред денешната појава на супермесечина.

Греј ги советувал луѓето да се снабдат со храна и вода. Неговиот статус кој дополнително е избришан, станал вирален откако потресот го погоди Нов Зеланд, а неговото има на ФБ од тогаш се споменало дури 38.000 пати.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1