Приведените пратеници се пуштени додека Собранието им го одземе имунитетот


Во Кривичниот суд во Скопје заврши распитот на приведените кои Основното јавно обвинителство ги гони за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата, а во врска со насилствата во Собранието на 27 април годинава.

Од Судот за МИА изјавија дека решенијата за сите приведени се подготвуваат и оти се очекува да бидат објавени во текот на денот.

Синоќа им е одредена мерка притвор во траење од 30 дена на пет лица меѓу кои на поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков и на оперскиот пејач Игор Дурловски, кој беше дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

На две лица им е одредена мерка куќен притвор.

Пратеници кои беа приведени вчера се пуштени и за нив се чека одговор од Собранието на Република Македонија од кое Судот побара одземање на пратеничкиот имунитет.

Во текот на вчерашниот ден покрај пратениците беа приведени уште 20-тина лица кои се гонат за „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1