Професорска чистка на УКИМ – голем број во пензија, а нема кој да ги замени


82-ца професори од скопскиот универзитет заминаа во пензија. Видни имиња од научно истражувачкатата работа го завршија својот работен век. Но дали има кој да ги замени?

univerzitetПензионираните сметаат дека сегашниот кадар не е толку квалитетен, нема научници а државата не инвестира во науката. За нив проблем е и тоа што секој се запишува на факултет.

Ѓорѓи Мартиновски-поранешен рекотр на УКИМ-имаме толку големи пензионирања а замената не е ни на повидок

Ректорот Стојковски вели дека на УКИМ има 3300 професори а секоја година се отвараат и нови работни места.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1