Пронајден е лек за СИДА? – излечени 2 пациенти


Двајца пациенти кои имале СИДА со години се спасени откако во еден хируршки зафат им била пресадена коскена срж.

hiv sidaДвајцата пациенти кои го имале ХИВ вирусот, заболеле и од рак, па морало итно да им се направи операција за пресадување на коскена срж. По операцијата на која биле подложени, вирусот исчезнал.

Лекарите велат дека доколку СИДАта не се појави во наредните две години, нема никогаш повторно да се појави.

Сеуште не е докажано дали ова би делувало на сите ХИВ позитивни лица, но докторите велат дека е големо откритие на патот кн лекувањето на оваа болест.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1