Пронајдена нова досега невидена врста на риба (Фото)


o-EELPOUT-NEW-SPECIES-570National Geographic извести дека во здружената експедиција со истражувачите на Националниот институт за истражување води и атмосфера од Аберден, Шкотска, успеале да пронајдат и фотографираат нова врста на риба досега невидена.

Рибата е од типот Маниќ – долгнавеста риба која живее на дното на океанот.

Најдена е на длабочина каде не допира светло. Воодушевени сме што пронајдовме нова врста, сега ќе се истражува, вели лидерот на експедицијата др Алан Џејминсон.

Освен новата риба тие успеале да фотографираат и риба ‘rattail’ која во водите на Нов Зеланд не е видена повеќе од 100 години.

o-EELPOUT-NEW-SPECIES-5701

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1