Пронајдена радиоактивна риба – 2500 пати над дозволеното


На 18 ти јануари годинава била пронајдена риба во близина на хаварисаната нуклеарна електрана Фукушима. Во рибата била забележена рекордна радиоактивна контаминација, повеќе од 2 500 пати над легалната граница.

300px-Sebastes_ruberrimus_1Експертите од јапонската компанија Тепко во рибата од видот мурасои, која ја нарекоа Мајк измериле 254 000 беркели по килограм, а лимитот за морската храна е 100. Претходниот рекорд го држеше рибата уловена на 21ви август 2012, кај која беа забележени „само“ 25 800 беркели.

Тепко воведува дополнителни мерки на внимателност и поставува мрежи на 20 километри од централата во Фукушима за да ја задржат контаминираната риба и да не ја изедат другите видови.

Курир

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1