Пропадна договорот за Брегзит


Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија.

Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“.

Гласањето еднаш беше одложено во декември откако Меј тоа го побара заради немање поддршка.

Британскиот опозициски лидер Џереми Корбин повика на гласање недоверба на владата на Меј.Гласањето е закажано за утре.

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека исходот од гласањето во Парламентот на Британија зголемува ризик од брегзит без договор.
– Опасноста од излегување на Лондон без уредени правила по гласањето оваа вечер е зголемена, нагласува тој во соопштение.
Јункер изрази жалење поради одлуката на британскиот Парламент да не го поддржи договорот кој го испреговара премиерката Тереза Меј со ЕУ партнерите. Тој додаде дека процесот на ратификација од страна на земјите членки на ЕУ сепак продолжува.

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, од своја страна само куса твитна:

-Ако договор не е возможен, а никој не сака без договор, кој ќе има храброст да каже кое е единственото позитивно решение?

По две години преговори помеѓу Брисел и Лондон, кон крајот на минатата година беше постигнат “договор за повлекување“ или “договор за Брегзит“.

Британците треба да ја напуштат ЕУ на 29 март.

По неприфаќањето на договорот можни се повеќе сценарија – од распишување нови избори до нов референдум или дури излегување на Велика Британија од ЕУ без договор, што би можело да доведе до хаос, предизвикан од брзиот прекин на односите со Унијата.

Пред гласањето, последниот ден од дебатата заврши со говор на премиерката и размена на остри реплики. Меј ги повика пратениците да гласаат за договорот за брегзит што го постигна со ЕУ, нагласувајќи им дека ја имаат таа обврска поради исходот од референдумот во 2016 година.

Правниот советник на владата, сер Џефри Кок, рече дека ако договорот на Мај биде одбиен, земјата ја очекува многу неизвесност. Тој ги обвини пратениците „дека играат со животот на луѓето“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1