Протест против државeн испит на универзитетите пред Владата (Видео)


„Ние не сме хемиски елементи да не игнорирате“, „Министре, дојдете да ви одржиме лекција“ „Не треба да повторам за да знам колку елементи има во периодниот систем на елементи“. Ова се само дел од паролите со кои неколку илјади студенти денес го искажаа својот револт против најавата за воведување државен испит.

protesti studenti mk

Студентите беа поддржани од нивни прoфесори, кои во моментов протестираат пред Владата.

– Сигурно е дека без нас професорите не може да се прават реформи. Треба да седнеме заедно и да дебатираме бидејќи ние сме за дијалог. Се надеваме дека пратениците ќе се потсетат дека не претставуваат нас. Нема посилна партија од студентската  и професорската- рече професорката Гордана Силјановска.

protest studenti mk

Видео – НоваТв

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1