Додека студентите протестираат, комисијата го изгласа законот за Високо образование


Студентските протести започнаа во 14 часот, во исто време кога започна и гласањето на собраниската Комисија за образование на која се гласаше за предлог-законот за високо образование.

Со девет гласа „за“, со ниту еден „против“ или „воздржан“, собраниската Комисија за образование го изгласа предлог-законот за високото образование, со кој ќе се воведе државен испит на факултетите. Тој, заедно со останатите предлози од образованието, в понеделник ќе биде ставен на собраниска седница

 

sobranie nadvor

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1