Протести: Демонстрантите и средношколците тргнаа кон МВР: Заедно сме посилни


Групата демонстранти кои од вторникот протестираат против полициската бруталност, на патот кон МВР, застанаа пред кампусот на Средношколскиот пленум, каде веќе средношколците втора недела кампуваат.

Со извикување и со скандирање на „Заедно сме посилни“, голем број средношколци им се придружи на демоинстрантите на патот кон објектот на седиштето на МВР.

protest vlada policija

Демонстрантите околу 18 часот се собраа кај улиците во близина на Владата, до чија зграда беше оневозможен пристапот од полициските сили. Преку протестот бараат одговорност од власта за случајот со убиството на Нешкоски и реагираат на, според нив, полициската бруталност.

Протести се најавени и во други градови.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1