Протест и во Охрид


Неколку стотина граѓани во моментов се дел од мирниот протест против полициска бруталност, кој започна попладнево пред споменикот на „Свети Кирил и Методиј“ во Охрид. Демонстрантите носат транпаренти со различни пароли, а протестот го обезбедува полицијата, јавува Ohridnews

foto -Ohridnews.com

foto -Ohridnews.com

Овој собир беше организиран преку социјалните мрежи, а во моментот демонстрантите се движат кон Секторот на внатрешни работи во Охрид, каде што мирно ќе го изразат своето незадовослство.

Освен во Охрид вакви собири истовремено се организирани и во Скопје, Битола, Прилеп, Струмица и уште во неколку други градови низ Македонија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1