Првата дама на Катар: Жена со 7 докторати, 5 синови и 2 ќерки (Фото)


Елеганцијата, стилот и софистицираноста имаат едно друго име, а тоа гласи Шехјха Мозах бинт Насер. Сопругата на катарскиот емир и една од неговите три сопруги ја заслужува секоја минута на внимание на светските медиуми.

Нејзината најважна титула се секако нејзините деца, таа има пет сина и две ќерки.Сопругата на емирот на Катар станала во 1977 година кога имала 18 години. Во тоа време таа била студент на Универзитетот во Катар, а називот дипломиран социолог го добила девет години по нејзината мажачка.katar3

Мозах своето знаење го применува во праксата,активнае во многу организации, како што е Арпаската демократска организација, Организацијата за образование, наука и развој на заедницата и разни програми за помош на децата.

Значајна е нејзината работа во фондацијата „Катар“ со која управува нејзиниот сопруг кој го изградил „Градот на образованието“ во Доха и во Катар ги донесол американските факултети.katar4

Во Газа Мозах покреналаизградба на низа образовни институции,а нејзината работа довела до тоа, оваа жена д апоседува седум почесни докторати.Таа честопати го следи својот сопруг на неговите службени патувања.

За разлика од поубавите половини на другите владетели на Персискиот залив, но и другите две сопруги на катарскиот емир кои никогаш не се појавиле во јавноста, таа се изборила за доминантна улога. Таа е единствена која го засмејува својот сопруг и како што изјавил тој во една прилика , го освоила од прва. Другите две сопруги му се роднини со кои се оженил поради политички интереси.Dubai sheika2

Светската јавност ја привлече со својот беспрекорен стил, но и со својот став, кој секогаш го изнесувала држејќи говори во водечките политички и општествени институции.

За неа велат дека е најголемата љубов на шеикот Хамад бин Калифа Ала Тханија,а нивниот син Тамим, иако не е првородено дете на катарскиот владетел, е прогласен за престолонаследник и ја носи титулата на сегашен емир.katar 22

За стилот на првата дама на Катар пишува и магазинот„Вог“ кој ја смести во петте најдобро облечени жени на светот. Магазинот „Венити фер“ ја прогласи за најубаво облечена дама со сина крв, а за Џулиен Мекдоналд таа е втората Џеки Кенеди.

Мозах е една од ретките дами која 365 дена во годината облекува парчиња облека од високата мода. „Шанел“, „Живанши“ и „Диор“ се нејзините омилени модни куќи. Нејзиното величество купува парчиња гардероба кои чинат помеѓу 20.000 и 30.000 долари, а специјално дизајнираната облека за неа достигнува и по цена од 100.000 долари.

Некои извори тврдат дека вонејзината резиденција се крие вистинско модно богатство.Dubai sheika3

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1