Од понеделник значително поскап бензин


Американската лесна нафта за испорака во јуни поевтини на 57,14 центи додека нафтата од типот Брент на берзата во Лондон, која ја увезуваат трговците во Македонија поскапи на 65,29 долари за барел, пренесува Франс Прес.

Главна причина за се повисоката цена на енергенсот се судирите во Јемен.
Анализата вели дека само во последните месец дена нафтата е поскапи за 28% на светските берзи а кај нас во Македонија литар гориво се продава за 3 до 4 денари повеќе.benzin3

Експертите велат дека во наредните година до две, цената на суровата нафта веројатно нема да се врати до нивото од 100 долари за барел, но цена од околу 75 долари е реално да се очекува.
Во моментов цената од 65 долари за барел е значително повисока од онаа од 57,7 долари врз основа на која се формираше малопродажната цена минатиот понеделник.

Доколку нема сериозни трубуленции на пазарот, за очекување е дека од понеделник ќе возиме за околу 3 до 4 денари поскапо гориво по литар.

Во пресрет на летните одмори кога најмногу трошиме гориво поради патувањата, експертите не ја исклучуваат можноста, нафтата да биде поскапа и за 7 до 8 денари од цената која ја плаќаме денеска.

Минатиот понеделник сите горива поскапеа за 1,5 денари по литар.  Во моментов на бензинските пумпи низ Македонија литар ЕУРОСУПЕР 95 се точи за 69 денари за литар, два денар поскап е 98 октанскиот ЕУРОСУПЕР а дизелот се продава по цена од 5,5 денари по литар.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1